Telefonlarımızda, bilgisayarlarımızda, mp3 çalarlarımızda veya çeşitli müzik dinleme platformlarında hepimizin yıllardır biriktirdiği yüzlerce şarkı var ve ruh halimize göre bu şarkılardan bir kaç tanesini seçip popülerliği geçene kadar dinliyoruz. Şarkıların popülerliği geçince elbette yerini yenileri alıyor ancak çoğu zaman yeni bir dinleme listesi oluşturmakta zorlanıyoruz. Ya da yeni oluşturduğumuz listeleri dinlemekten çabuk sıkılıyoruz. Böyle durumlar için alternatif tatlar arıyor, şarkı listenizi güncelleme vaktinin geldiğini düşünüyorsanız rock, reggae ve caz türlerinden oluşan 10 Özgün Alternatif / Bölüm 1 Listemize göz gezdirmenizde fayda var. (Liste alfabetik sıralanmıştır.)

1) Cosy

cosy özgün müzik

Cosy, İzmir’de ve çevre illerinde çeşitli mekanlarda sahne alan Reggae/Rock türünde yaptıkları cover şarkılarla tanınan sıcak, samimi ve hareketli bir müzik grubudur. Grup, İdil Taneri (vokal) – Murat Güçlü (Klavyebas) – Umut Yumurtacı (Gitar) – Berk Gizer‘den (Davul) oluşmaktadır. Grubun yorumladığı tüm şarkılara şuradan ulaşabilirsiniz.

2) Dolunay Obruk

dolunay obruk özgün müzik

Dolunay Obruk, web sitesinde tanımlandığı üzere; profesyonel grafik tasarımcı, söz yazarı, besteci, İstanbul’da çeşitli mekanlarda sahne alan, şehir içinde şehir dışında konserler veren bir caz yorumcusudur. İlk single albümü “Lambaya Püf De” 2010’da piyasaya çıkmış olan Dolunay Obruk’un yorumladığı şarkılara şuradan ulaşabilirsiniz.

3) Flört

Flört özgün müzik

Flört grubunun geçmişi eskilere dayanmakta olup, grubun evrilişi web sitesinde şu şekilde açıklanmaktadır; Ata Akdağ ve Ozan Kotra‘nın ortaklığı ile başlayıp, S.O.S., Bekarlar, Kim Bunlar ve nihayet Flört‘e evrilmiştir. Grup yerli yabancı bir çok müzisyenden etkilenmiş olup, Türkiye’de Rock tarzına farklı bir hava katmayı amaç edinmiş ve bunu başarmıştır. Grup şuanda, Ozan Kotra (Bas) – Çağatay Kehribar (Gitar) – Hakan Çağlar (Nam-ı diğer Timsah / Davul) – Ata Akdağ‘dan (Klavye) oluşmaktadır. Flört‘ün yorumladığı şarkılara şuradan ulaşabilirsiniz.

4) Multitap 

multitap özgün müzik

Multitap, başlangıçta İstanbul’da çeşitli mekanlarda sahne alan, 2010 yılında çıkardıkları “Takım Oyunu” albümündeki şarkılarla güzel bir çıkış yakalayan, Türkiye’de rock müzik türüne farklı bir yorum katan ve katma yolunda ilerleyen yegane gruplarımızdan biridir. Grup, Selim Siyami Sümer (vokal ve gitarlar) – Sertaç Özgümüş (piyano ve tuşlu çalgılar) – Taçkın Bilal (bas gitar) – Ali Cihan‘dan (davullar) oluşmaktadır. Multitap’ın yorumladığı şarkılara şuradan ulaşabilirsiniz.

5) Necati Ve Saykolar

necati ve saykolar özgün

Necati ve Saykolar, başlangıçta Denizli ve çevre illerinde çeşitli mekanlarda sahne almış daha sonra kaliteli sahne performansları keşfedilince birden ülke içinde ve ülke dışında onlarca konsere vermeye başlamış, Necati Karadayı (Vokal – Gitar) – Barış Şanlısoy (Bas Gitar) – Alper Kayman (Elektro Gitar – Vokal) ve Serhat Ergür‘den (Davul) oluşan rock grubudur. Grubun başarılı coverlarına ve kendi şarkılarına şuradan ulaşabilirsiniz.

 6) Nükleer Başlıklı Kız

nükleer başlıklı kız özgün müzik

Nükleer Başlıklı Kız, 2005 yılında Ankara’da kurulmuş bir grup olup, kazandıkları yarışmalar ve çıkardıkları albümlerle kısa sürede Türk Rock müzik grupları arasında yükselmeyi başarmışlardır. Grubun şu ana dek çıkardıkları son single dahil 3 albümleri var olup, gitarda Tansel Turna ve vokalde Billur Yapıcı yer almaktadır. Grubun başarılı coverlarına ve kendi şarkılarına şuradan ulaşabilirsiniz.

7) Pilli Bebek

pilli bebek özgün müzik

Pilli Bebek, geçmişi 1990 yılına kadar dayanan, günümüze kadar 3 albüm çıkarmış özgün ve kaliteli müzik anlayışını benimsemiş Cem Kısmet (Gitar, Vokal) – Emre Yalçıntaş (Gitar, Geri Vokal) – Alican Narman (Bas) – Evren Karakul (Klavye) – Sonat Özer (Perküson) – Emre Günaydın‘dan (Davul) oluşan alternatif rock grubudur. Özellikle Behzat Ç. dizisine yaptıkları müziklerle tanımaktadırlar. Grubun tüm şarkılarına şuradan ulaşabilirsiniz.

8) Sattas

sattas özgün müzik

Sattas, geçmişi 2004 yılına dayanan Root Reggae’nin özünden uzaklaşmadan Jazz, Ska, Dub, Klasik Müzik ve Rock formlarını bir çatı altında birleştirebilen enfes bir reggae grubudur. Grup, Orçun “Leo” Sünear (Vokal) – Derya Eke (Davul) – Erdem Birgül (Gitar) – Faruk Demir Tugayoğlu (Klavye) – Cem Konuk‘tan (Bas) oluşmaktadır. Grubun tüm şarkılarına şuradan ulaşabilirsiniz.

9) Son Feci Bisiklet

son feci bisiklet özgün müzik

Son Feci Bisiklet, 2011 yılında Ankara’da kurulmuş olup, kuruldukları süreçte yayımladıkları 6 şarkıyla büyük bir başarı elde etmiş ve zamanla geniş bir hayran kitlesine ulaşmıştır. Grup, Ozan Özgül (Bas Gitar) – Arda Kemirgent (Gitar – Vokal) – Can Sürmen (Bam. Bam) – Erkin Sağsen‘den (Lead. Gitar) oluşmaktadır. Alternatif müzik anlayışlarıyla büyük beğeni toplayan grubun şarkılarına şuradan ulaşabilirsiniz.

10) Vega

vega özgün müzik

Vega, geçmişi 1999 yılına dayanan ve 4 albüme imza atmış rock müzik grubudur. Grup ismini mavi ışık yayan VEGA yıldızından almakta olup, grubun aynı narinlikte bir müzik anlayışı vardır. Grup, Tuğrul Akyüz (Gitar) – Deniz Özbey‘den (Vokal) oluşmaktadır. Grubun şarkılarına şuradan ulaşabilirsiniz.

Elbette tüm liste bu kadar değil, 10 Özgün Alternatif / Bölüm 2 çok yakında yayında olacak. Umarımız kulaklarınızı pasını silecek bir liste olmuştur. İkinci listemizde görüşmek üzere…