Dizinin çekileceği yönünde ilk haberlerin üzerinden altı aydan uzun bir zaman geçti sanırım. Flaş flaş flaş Erdal Beşikçioğlu‘nun başrolünde yer alacağı Breaking Bad Türkiye uyarlaması geliyor diye onlarca haber ve görsel sosyal medyada bir süre döndü, dolaştı. Sonra bir sessizlik ortaya çıktı. Dizinin iptal edildiği yönünde söylentiler çıktı. İptal edilip, edilmediğiyle ilgili resmi bir ağızdan haber beklerken, dizinin ekibi OT DERGİ‘sine röportaj verdi. İşin rengi o röportajla belli oldu. Dizi kesinlikle bir uyarlama değildi. 46 Yok Olan dizisi özgün bir dizi olacaktı. Ki fragmandan anlaşıldığı kadarıyla olmuşta.

46 yok olan fragman ot dergi

Ot Dergisi’nin 35.sayısında yer alan röportajda diziyle ilgili şu ifadelere yer verilmişti;

Ercan Mehmet Erdem: “Bu hikayede insanın kendini arayışı var. Kendimizle baş başa kaldığımızda sorduğumuz sorular, ölümle alakalı, evrenle alakalı sorular; bir insanın kendini varoluşunu tanımlamaya çalışmasıyla alakalı bir hikaye bu. Bir genetik profesörünün hikayesi Profesörün kız kardeşi beş senedir bitkisel hayatta. Profesör onu hayata döndürmeye çalışıyor, bitkisel hayattan çıkarmak için uğraşıyor. Fakat bu çaba bir zaman sonra saplantı halini alıyor. Asosyal, kendini bilime adamış, hayatını laboratuvarlarda geçirmiş o adam, kız kardeşi için çıktığı yolda binlerce hastaya ilaç olacak bir hikayenin peşine düşüyor. Giderek yalnızlaşıyor ve kendini harap ediyor. ”

Erdal Beşikçioğlu: “Tez de şu: adam genetik profesörü ve fiziksel olarak vücudumuzun bir gen haritası var. Eğer vücudumuzun bir gen haritası varsa, ruh da bu bedenin içerisindeyse, mutlak surette o ruhun da bir gen haritası vardır. Ruhun gen haritası varsa, tanrısal olana ulaşmanın da bir formülü vardır. Soru buradan yola çıktı. Serdar Abi’yle aramızda tartıştığımız bir konuydu bu. Sonra Ercan’la paylaştık…”

Serdar Akar: “Sinema, evrenin işleyişine duyulan saygının ritüelidir aslında. Bütün sanat dalları da keza öyle. Şimdi diyelim ki yola çıkacaksın, Ankara’dan İstanbul’a geliyorsun. Tam yola çıkacakken kar yağdığını öğreniyorsun ve “en iyisi ben iki saat sonra yola çıkayım” diyerek eve geri dönüyorsun. İki saat sonra yola çıktığında geliyorsun gelmesine ama iki saat önce çıksaydın ne olacağını hiçbir zaman bilemiyorsun. Bir şey yapıyorsun, her şey yolunda gidiyor ama öbür türlü yapsaydın ne olacağını bilmen imkansız. Sadece sonuçları biliyoruz. 46’da ise bir karakterde iki ihtimali aynı anda görebilme şansımız olacak.”

Ercan Mehmet Erdem: “Bu iki tarafı görme, tanık olma durumu çok doğru şu anki işte. Biz herhangi bir şeyi, doğru ya da yanlış diye altını çizerek anlatmıyoruz. Elbette kötüyü işaret ediyoruz ama vülgarize ederek değil, tartışarak. İyi ve kötü olma hallerini. Behzat Ç.’de de aksini yapmadık, şimdi de yapmayacağız. Karakterimizin bir tarafı kız kardeşini hayata döndürmeye çalışırken, bir tarafı da yıllar önce öldürülmüş olan babasının katilinin peşinde bir adalet arayışına girişiyor.”

Ercan Mehmet Erdem tarafından senaryosu hazırlanan, Serdar Akar yönetmenliğinde sürdürülen ve Erdal Beşikçioğlu‘nun başrolünde bulunduğu 46 Yok Olan dizisi bizce sezonun en iddialı dizilerinden biri. Çünkü dizinin her bölümü 1 saat sürecek. Evet, yanlış duymadınız tam 1 saat. Alışılagelmiş uzun soluklu dizi formatlarına ancak böyle bir ekip kafa tutabilirdi zaten. Dizi’de ayrıca Yasemin Allen, Melis Birkan, Saygın Soysal, Berkan Şal gibi isimlerde yer alıyor. Dizi ekibi, dizinin geç saatte yayınlanacağını bu nedenle herhangi bir reyting kaygıları olmadığının da altını çiziyor.

46 yok olan fragman dizi

Star TV’nin fragman dışında sunduğu tek bilgi ise;60 dakikalık formatıyla dizi dünyasına yeni bir soluk getireceği düşünülen ‘46 Yok Olan’da, kız kardeşini hayata döndürmek için bir bilim insanının kendini kobay olarak feda etmesi, büyük çabalar harcaması ve sonunu kimsenin tahmin edemeyeceği bir yolculuğa çıkışının hikayesi işleniyor. Serdar Akar bir kez daha Türkiye’de yapılmamış¸ olanı yapıyor. Efsane yönetmen psikolojik gerilim türündeki ilk yerli diziyle izleyicileri ekran başına kilitleyecek.” şeklinde oldu.

46 yok olan fragman dizi

Kaynak: Star TV1 | OT Dergi Sayı 35 | Star TV2 / Fragman ve görseller + röportaj bölümü OT dergisi + Star TV’den alıntıdır.